Blog Başlık

 • Şubat 07, 2022 Basında Biz

  BASINDA BİZ

  Asansör, Basın
 • Aralık 29, 2020 Asansör Teknolojileri

  İnşaat sektörünün büyümesi, asansör teknolojilerinin de gelişmesini hızlandırdı. Yapay zeka kullanılan asarsörler, daha az bekletiyor ve çok daha az enerji harcayıp faturaları da hafifletiyor.

   

  Günlük hayatımızda en çok kullandığımız teknolojiler arasında televizyonlar, telefonlar ve bilgisayarlar var. Ancak bizim tüm yükümüzü çeken bir teknoloji var. Bu teknoloji ürünleri; apartmanda, işyerlerinde bizi sürekli aşağı yukarı taşıyan asansörler.

  Yapay, Zekalı, Asansör, Dönemi
 • Aralık 29, 2020 Asansör Tarihi

  19. yüzyılda bazı maden ocakları ve fabrikalarda, kömür ve gerekli maddelerin taşınmasında yük asansörleri kullanılıyordu. İnsanların can güvenliğini tehlikeye atmayan ilk asansörler 19. yüzyıl ortalarında yapıldı. Bu döneme kadar kentlerdeki yapılar insanların merdivenle yukarı çıkabileceği yükseklikte, en çok beş altı katlı yapılıyordu.

   

  Bu güvenli asansörler buhar gücü ile çalışıyordu. Bu asansörlerde buhar makinesi bir tamburu döndürüyor, asansör kabinini çeken halat da tıpkı makaralı balık oltalarında olduğu gibi bu tamburun üzerine sarılıyordu. Asansörü Elisha Graves Otis icat etmiştir.

  Asansör Tarihi, Asansör, Tarih
 • Aralık 25, 2020 Asansör Tarihi

  Mithatpaşa Caddesi ve Nihat Bey Caddesi Caddesi’nin arasında iki asansörü barındıran asansör kulesidir. Caddeler arası 50 metre yükselti farkından dolayı semt arasında 155 basamakla çıkılan ve ulaşımı kolaylaştırmak için tarihi asansör Musevi işadamı “Nesim Levi” tarafından 1907  yılında yaptırılmıştır.

   

  Asansör kulesi 3 katlıdır. 1. Dünya Savaşı’nda asansörün alt katı; Kumarhane – orta katı; Fotoğrafhane – üst katı ise; Sinema olarak kullanılmıştır. Asansör zaman içinde çeşitli insanlara kiraya verilmiştir.

   

  izmir, tarihi, asansör,
  cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR